استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع -  karanesh.com جامع ترین سایت کسب و کار ایران - بلامانع است.

  •  انواع گریتینگ کامپوزیتی و کاربردها

 انواع گریتینگ کامپوزیتی و کاربردها

گریتینگ چیست؟

گریتینگ شبکه‌ای است که با توجه به نوع کاربرد در نظر گرفته شده برای آن می‌تواند از مواد اولیه و طراحی‌های مختلف تولید شود. مواد اولیه‌ای که در ساخت گریتینگ بکار برده می‌شود می‌تواند هم از نوع فلزی مانند فولاد، آلومینیوم و... باشد و هم از نوع غیر فلزی مانند کامپوزیت.

کاربردهای گریتینگ 

از این محصول در زمینه‌های مختلف از قبیل کف پوش ها، پانل های حفاظتی، مسیرهای دسترسی، پلکان‌ها، درپوش کانال‌های شهری و یا صنعتی، سقف‌های کاذب، نورگیرهای ساختمانی، پل‌ها، معابر می‌توان استفاده کرد. عمده کاربرد گریتینگ در مکان‌هایی است که استحکام بالا در کنار قابل رویت بودن فضای پشت قطعات مد نظر باشد، مانند سکوهای نفتی یا سایر پروژه‌های نفت و گاز، پتروشیمی، پالایشگاهی، آب، برق، تصفیه خانه‌ها، کارخانجات نساجی، صنایع غذایی، شیمیایی، اتومبیل‌سازی، نیروگاه‌های آبی، بادی و اتمی، سد سازی، پرورش ماهی، صنایع دریایی، کشتیسازی و... می‌باشد.

گریتینگ از دو بخش اصلی تشکیل می‌شود:

1- تسمه های باربری یا اصلی (Bearing bar)

2- نگهدارنده ها (cross bar)

تسمه‌های باربری فاکتور تعیین کننده در میزان استحکام و توان باربری یک شبکه (گریتینک) می‌باشد و نگهدارنده‌ها تنها نقش ثابت نگه داشتن این تسمه‌ها و حفظ آرایش سازه را در چهار چوب آن برعهده دارند. از این رو شکل و تراکم و یا نحوه چیدمان نگهدارنده ها (Cross bar)در میزان تحمل باربری سازه نقشی نخواهد داشت و تنها در وزن و ظاهر سازه موثر است. مهمترین عامل در میزان تحمل باربری یک شبکه عرض تسمه‌های باربری می باشد به شکلی که هر چه میزان باری که بر روی گریتینگ اعمال می شود، بیشتر باشد باید از تسمه‌هایی با عرض بیشتری استفاده کرد. نگهدارنده‌ها می‌توانند از انواع مختلفی چون تسمه، نیم تسمه، میل گرد و چهار پهلوی تابیده در نظر گرفته شوند که در تولید گریتینگ به روش الکتروفورج از چهار پهلوی تابیده و یا میلگرد استفاده می گردد. گریتینگ ساخته شده با مواد کامپوزیتی دارای مقاومت بسیار بالاتری نسبت به نوع فلزی آن می‌باشد. گریتینگ کامپوزیتی به دلیل وجود الیاف کامپوزیتی در ساختار خود، دارای استحکام بسیار بالایی در مقابل بارهای ضربه‌ای بوده و همچنین در برابر اسید، آتش سوزی، سرما و خورندگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. مزیت مهم دیگر این نوع گریتینگ عایق بودن آن در برابر جریان الکتریسیته است.

بررسی روش‌های تولید گریتینگ کامپوزیتی

 گریتینگ‌ها در دو نوع مشبک ( قالبی و یکپارچه) و پالترود (متشکل از پروفیل های T و I شکل) تولید و عرضه می‌گردند.

گریتینگ مشبک

گریتینگ مشبک یا قالبی از الیاف شیشه و رزین تشکیل شده است که عملیات پخت بصورت یکپارچه در یک قالب انجام می‌شود. ساختار یکپارچه اين نوع گریتینگ منجر به مقاومت به خوردگی بالا و استحکام دو جهته عالی در آن می‌شود.

گریتینگ پالترود

گریتینگ پالترود از پروفیل های كامپوزيتي T یا I ساخته شده می شود. اين نوع گريتینگ ظرفیت تحملی بار بالا و مقاومت به خوردگی مناسبی دارد. ظرفیت تحملی بار عالی آن بدلیل نسبت بالای الیاف به رزین می‌باشد. اين نوع گريتینگ در سايزهای متنوع بدون هیچگونه ضايعات قابل تولید می‌باشد.

 

انواع گریتینگ کامپوزیتی و کاربردها

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

مطالب مرتبط

برچسب ها: انواع گریتینگ کامپوزیتی و کاربردها, گریتینگ چیست؟, گریتینگ کامپوزیتی, گریتینگ, گریتینگ فلزی, کامپوزیت, تولیدگریتینگ کامپوزیتی, grating, composite grating