استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع -  karanesh.com جامع ترین سایت کسب و کار ایران - بلامانع است.

 

باغچه خانگی و چالش ها

   اگر شما در پشت خانه خود حیاط ندارید که بتوانید در آن فضا باغچه احداث کنید، یا در یک جامعه ای زندگی میکنید که کشت در فضای آزاد عملی نیست، باغچه داری داخل خانه راه حل جایگزین فوق العاده ای است.   شما می توانید تمام مزایای پرورش سبزیجات یا گلها را در حالی که به فضای زیادی در خارج از خانه دسترسی ندارید تجربه کنید، یا میتوانید روش کشت هیدروپونیک کاملا بدون استفاده از خاک را انتخاب کنید.

 

باغچه داری در خانه می تواند مزایای بسیار زیادی برای شما داشته باشد مانند سبزیجات خوشمزه تر گیاهان سالم تر از آنچه که شما در یک باغ سنتی بدست خواهید آورد. اما کشت در داخل خانه کاملا با باغداری معمول فرق     می کند و دارای چالش ها و موانعی هم می باشد:


نورپردازی

کشت داخل خانه به این معناست که این گیاهان برخلاف باغداری سنتی  از نور طبیعی خورشید برای رشد مناسب محرومند بنا براین شما نیازمند نور مصنوعی می باشید اما هر لامپی نمی تواند مورد استفاده واقع شود. لامپ های معمول روشنایی خانه فقط می توانند نور سفید را تولید کنند اما نور خورشید تمامی طیف های رنگی را شامل    می شود برای تقلید بهتر نور خورشید لامپهای تخلیه در گاز باچگالی بالا یا لامپ های متال هالید را تهیه کنید.

چراغ های پیشنهادی طیف های وسیعی از آبی تا قرمز را تولید می کنند که به اندازه کافی برای تحریک رویش گلدهی و عمل فتوسنتز گیاه کافی است.


آبیاری

باغهایی که در خاک احداث میشوند در عمل آبیاری خطای زیادی رخ می دهد.خاک، آب را به خوبی در خود نگه می دارد، که اگر شما آب کمی مصرف کنید می تواند آب را در مدت زمان زیاد ذخیره کرده و به ریشه ها برساند، اما خاک نیز بر اساس سیستم زهکشی خود عمل می کند و هر گونه آب اضافی که باعث پوسیدگی ریشه می گرد را از ریشه دور می کند. استفاده از هر دو روش هیدرو پونیک یا کشت در خاک گلدان بسیار خطای کمتری دارد. با توجه به نشانه ها مطمئن شوید که گیاه دارای پرآبی یا کم آبی نشود.


مواد مغذی:

خاک با کیفیت و غنی خود دارای مواد مغذی لازم برای رشد گیاه می باشد.و اگر شما میل به استفاده از روش هیدرو پونیک برای تغذیه گیاه در خانه دارید بایستی مواد غذایی مناسب برای رشد گیاه را فراهم کنید به این معنی که مخلوط مناسبی از مواد غذایی محلول به طوری که هیچ گونه کمبودی نداشته باشد تهیه کنید.


محیط زیست:

یکی از مزایای اصلی باغبانی داخل منزل این است که می توان در هر نقطه ای آن را انجام داد.

اگر شرایط اقلیمی برای رشد گیاه نا مناسب باشد بدان معنی است که شما مسئول تامین محیط مناسب برای رشد ایده آل گیاه در داخل منزل خود هستید که این مهم نیازمند اندازه گیری منظم دما و رطوبت و تنظیمات لازم هستید.


بو:

این موضوع تاثیر زیادی روی عملکرد گیاه ندارد ولی ممکن است نا خوش آیند باشد. در باغها و فضای باز بو به سرعت از بین می رود اما در اتاق پرورش گیاه تمایل به تجمع بو وجود دارد بنا براین از پاک وضد عفونی بودن همه چیز در اتاق و باغچه خود مطمئن شوید و هر گونه مواد آلی غیرضروری که موجب تجمع باکتری ها       می شود را پاکسازی نمایید.

 

 

 

منبع این مطلب

باغچه خانگی و چالش ها

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

مطالب مرتبط

برچسب ها: کشاورزی, باغ, باغچه, چالش ها, نور پردازی باغچه, آبیاری باغچه, مواد مغذی گیاه, محیط زیست گیاه, بو, کشاورزی, هیدرو پونیک, سبزی کاری, گل کاری