استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع -  karanesh.com جامع ترین سایت کسب و کار ایران - بلامانع است.

  • تکنولوژی VR انقلابی در صنعت آموزش و یادگیری

تکنولوژی VR انقلابی در صنعت آموزش و یادگیری

تکنولوژی واقعیت مجازی یاVirtual Reality‌ Technology  که به اختصار تکنولوژیVR  نمایش داده می‌شود عبارت است از شبیه سازی فضای واقعی در فضای مجازی تا حد ممکن. امروزه بیشتر محققین به دنبال راه‌هایی هستند که اتفاقات و قوانین حاکم بر فضای واقعی را به شکل هوشمند در فضای مجازی شبیه‌سازی کنند تا بتوانند بدون صرف هزینه در فضای واقعی، هر فکر، ایده، آزمایش یا آموزشی را در فضای مجازی به انجام برسانند و پس از بررسی نتایج عملکردی، آن نتایج را به فضای واقعی تعمیم دهند. سرمایه‌گذاری در زمینه آموزش و یادگیری و ساخت اپلیکیشن‌های آموزشی جهت فراگیری بهتر دروس و همچنین گسترش آموزش الکترونیک در مدارس و آموزشگاه‌ها می‌تواند ارزآوری بالایی داشته باشد و آینده درخشانی را برای صاحبان این صنعت رقم بزند.

 

 

 تکنولوژی واقعیت مجازی یاVirtual Reality‌ Technology  که به اختصار تکنولوژیVR  نمایش داده می‌شود عبارت است از شبیه سازی فضای واقعی در فضای مجازی تا حد ممکن. امروزه بیشتر محققین به دنبال راه‌هایی هستند که اتفاقات و قوانین حاکم بر فضای واقعی را به شکل هوشمند در فضای مجازی شبیه‌سازی کنند تا بتوانند بدون صرف هزینه در فضای واقعی، هر فکر، ایده، آزمایش یا آموزشی را در فضای مجازی به انجام برسانند و پس از بررسی نتایج عملکردی، آن نتایج را به فضای واقعی تعمیم دهند. بیشتر محیط‌های واقعیت مجازی تجهیزاتی برای تعامل تصویری انسان با رایانه هستند اما گروه محدودی نیز دارای حسگرهایی صوتی یا لمسی برای ارتباط حسی با کاربر نیز هستند. نوع دیگری از واقعیت مجازی وجود دارد که توسط تصاویر پانورامای  ۳۶۰ درجه ایجاد می‌شود و در واقع واقعیتی از آنچه موجود است را برای دیگران به نمایش می‌گذارد. با فناوری واقعیت مجازی می‌توان این امکان را فراهم کرد تا افراد بتوانند از امکانات و مکان‌های مختلف به خوبی دیدن کنند. اغلب محیط‌های واقعیت مجازی در درجه اول، تجربه‌های دیداری می‌باشند که یا از طریق یک صفحه کامپیوتر و یا از طریق دستگاه برجسته‌بینی قابل رویت می‌باشند. برخی از شبیه‌سازها دارای اطلاعات حسی دیگری مانند تولید صدا هم می‌باشند. در موارد پیشرفته‌تر، دستگاه‌های فناوری لمسی شامل اطلاعات لمسی می‌باشند که به عنوان نیروهای بازخورد در صنایع پزشکی و بازی‌سازی و نظامی شناخته می‌شوند. امروزه بسیاری از آزمایش‌های پرهزینه و یا حتی خطرناک در فضای مجازی با استفاده از نرم‌افزارهای بسیار پیشرفته، شبیه‌سازی می‌شوند تا هم هزینه‌ها را کاهش دهند و هم خطرات جانی و مالی این آزمایش‌ها را به حداقل ممکن برسانند. به عنوان مثال در صنعت هوافضا، بسیاری از طراحی‌ها و شبیه‌سازی عملکردی انواع هواپیماها، فضاپیماها و ماهواره‌ها و انواع سازه‌های هوافضایی در نرم‌افزارهای پیشرفته مانند: NASTRAN، آموزشی پروازی FTD (Flight Training Device) و... انجام می‌شود. تا ماه جولای 2016 بیش از 1400 اپلیکیشن برای سیستم عامل اندروید و بیش از 500 اپلیکیشن iOS برای استفاده در هدست‌های واقعیت مجازی تولید و عرضه شده‌اند که از طریق مارکت‌های معتبر قابل دانلود می‌باشند. همچنین پروژه هایی مثل AltspaceVR یا Beebola وجود دارند که امکان تجربه واقعیت مجازی را به صورت عمومی و در مرورگر کاربر یا در پلت فرم‌هایی  مثل Vizor فراهم می‌کنند. در پلت فرم Vizor حتی می‌توان محتوای واقعیت مجازی برای وب ایجاد کرد بدون اینکه نیاز به یک برنامه نویس حرفه ای وجود داشته باشد. با ورود این تکنولوژی به صنعت آموزش انقلابی در این عرصه ایجاد شده است.

امروزه این تکنولوژی بیشتر در صنایع نظامی و آموزش و آماده‌سازی چتربازان و سربازان در میدان‌های نبرد و شرایط پرخطر، در علم پزشکی جهت آموزش پزشکان و کادر اتاق عمل جهت آموزش جراحی‌های سنگین و حساس و همچنین در صنعت بازی‌سازی، بطور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما با ورود این تکنولوژی به عرصه آموزش و پرورش انقلابی بنیادین در این صنعت بوجود آورده است. بسیاری از مفاهیم سنگین مانند قوانین ریاضیات، فیزیک، شیمی و انواع واکنش‌های شیمیایی و تاثیرات آن بر محیط اطراف، درس تاریخ و وقایع تاریخی که حتی دانش آموزان می توانند به شکل مجازی در آن واقعه تاریخی حضور داشته باشند، درس جغرافیا و انواع شرایط آب وهوایی کره زمین و ...  به کمک این تکنولوژی می‌‍توانند به شکلی قابل درک برای دانش آموزان شبیه‌سازی گردند و سرعت یادگیری فراگیران را به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش دهند. بنابراین سرمایه‌گذاری در زمینه آموزش و یادگیری و ساخت اپلیکیشن‌های آموزشی جهت فراگیری بهتر دروس و همچنین گسترش آموزش الکترونیک در مدارس و آموزشگاه‌ها می‌تواند ارزآوری بالایی داشته باشد و آینده درخشانی را برای صاحبان این صنعت رقم بزند.   

تکنولوژی VR انقلابی در صنعت آموزش و یادگیری

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

مطالب مرتبط

برچسب ها: تکنولوژی VR انقلابی در صنعت آموزش و یادگیری, تکنولوژی VR, تکنولوژی آموزشی, مدارس الکترونیک, بازی‌سازی, گیم, ایده‌های برتر, کسب و کار, Technology VR, Virtual Reality Technology, VR, Game