استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع -  karanesh.com جامع ترین سایت کسب و کار ایران - بلامانع است.

  • خدمات کنترل آفات در منازل و زمین‌های زراعی و باغی

خدمات کنترل آفات در منازل و زمین‌های زراعی و باغی

 

آفات منازل مسکونی و فضاهای زیست انسانی موجب سلب آرامش و آسیب‌های زیست محیطی و بروز بیماری‌های بعضا خطرناک می‌شوند. در زمینه کشاورزی و باغداری انواع آفات موجب خسارت‌‌های سنگین به محصولات کشاورزی و باغی می‌گردند. بنابراین مبارزه با انواع آفات از ضروریات زندگی در جوامع انسانی می باشد. روش‌های مختلفی جهت کنترل آفات وجود دارد که در مجموع به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. 1- کنترل و مبارزه شیمیایی با آفات 2- کنترل بیولوژیک آفات. هر دو روش دارای مزایا و معایبی هستند، اما در مجموع امروزه کنترل بیولوژیک آفات، به دلیل آسیب‌های زیست محیطی بسیار اندک آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

1- کنترل و مبارزه شیمیایی با آفات

 در این روش از انواع سموم جهت از بین بردن انواع آفت‌ها شامل: انواع حشرات، انواع قارچ‌ها، انواع جانوران مضر و... استفاده می‌شود. مراکز علمی و تحقیقاتی با توجه به نوع آفت و نوع مبارزه شیمیایی، سموم مورد نیاز را تهیه و در مراکز فروش عرضه می‌کنند. علاوه بر این، در این مراکز افرادی جهت استفاده از این سموم، آموزش‌های لازم را دریافت می‌کنند تا ضمن آشنایی با انواع سموم و خطرات ناشی از آنها، نوع سم مورد استفاده متناسب با هر آفت و روش سمپاشی موردنظر را بیاموزند. استفاده از سموم شیمیایی سریع‌ترین روش جهت ازبین بردن انواع آفات می‌باشد، اما این سموم خطرات زیست محیطی فراوانی ایجاد می‌نمایند. به عنوان مثال بعضی از انواع سموم به شکل طولانی مدت در محیط پایدار و فعال باقی می‌مانند و باعث آلودگی آب، خاک و هوای محیط می‌شوند. این سموم حتی در میوه‌ها و سبزیجات، حتی پس از شستشو باقی می‌مانند و موجب بروز انواع بیماری‌ها در انسان می‌شوند. در برخی موارد بعضی از انواع آفت‌ها به مرور زمان به این سموم مقاوم شده و برای مبارزه با آنها به سموم قوی‌تری نیاز می‌شود. لذا امروزه تلاش می‌شود تا حد امکان از این سموم استفاده نشود و در صورت نیاز شدید به این سموم، از انواع کم خطر آن استفاده گردد.

2- کنترل بیولوژیک آفات

کنترل بیولوژیک آفات عبارت است از کنترل و مبارزه با انواع آفات از طریق عوامل طبیعی و سازگار با محیط زیست. در این روش از هیچگونه عوامل شیمیایی استفاده نمی‌گردد بلکه با استفاده از دشمنان طبیعی آفت‌ها به شکل هدفمند آفت‌ها را کنترل کرده و یا به طور کلی از بین می‌برند. به عنوان مثال حشرات پارازیتوئید از عمومی‌ترین دشمنان طبیعی آفات به شمار می‌آیند که در برنامه‌های کنترل بیولوژیک به روش‌های مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرند. زنبور پارازیتوئید حشره کوچکی است که در تخم آفت گندم یعنی سن و گونه‌های شبیه آن تخم‌ریزی می‌کند و تخم‌های این آفت را ازبین می‌برد. بعضی از انواع انگل‌ها روی پوست حشره یا درون بدن حشره زندگی می‌کنند و از آن تغذیه می‌نمایند. این امر موجب ضعف شدید حشره و نهایتا مرگ آن می‌شوند. مبارزه بیولوژیک انواع مختلفی دارد و مبارزه می‌تواند از شروع تخم‌ریزی آفت تا سیر مراحل رشد آن را شامل شود و در هر مرحله تدابیری خاص درنظر گرفته شود. این روش اخیرا به دلیل بی‌ضرر بودن برای انسان و محیط زیست مورد توجه زیادی در دنیا واقع شده و مراکز تحقیقاتی ویژه‌ای ایجاد گردیده تا  این روش به شکل صنعتی در سراسر دنیا در حوزه کشاورزی، باغداری، دامپروری و به طور کلی محیط زیست انسانی، گسترش داده شود.

با گذراندن دوره‌های آموزشی کنترل و مبارزه با آفات و کسب دانش و مهارت در این زمینه می‌توان کسب وکار پررونق و پرسودی ایجاد نمود. ارائه خدمات کنترل و مبارزه با آفات نیازمند کسب مجوزهای لازم می‌باشد که این مجوزها از طریق معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی صادر می‌شود. بنابراین با کمی هوشمندی و تلاش در این زمینه و کسب تجربیات لازم می‌توان به موفقیت‌های زیادی دست یافت. 

خدمات کنترل آفات در منازل و زمین‌های زراعی و باغی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

مطالب مرتبط

برچسب ها: خدمات کنترل آفات در منازل و زمین‌های زراعی و باغی, سمپاشی منازل, سمپاشی باغ, سمپاشی زمین کشاورزی, مبارزه با آفات, کنترل آفات, مبارزه بیولوژیک آفات, کنترل بیولوژیک آفات, چگونه سوسک را از بین ببریم, سم سوسک کش, سم حشره کش