استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع -  karanesh.com جامع ترین سایت کسب و کار ایران - بلامانع است.

  • طرح توجیهی پرورش کرم پروتئینی و تولید کرم پوسال از کود دامی

طرح توجیهی پرورش کرم پروتئینی و تولید کرم پوسال از کود دامی

بازیافت و فرآوری پسماندها و ضایعات کشاورزی از جمله کود دامی سبب رفع مشکلات زیست‌محیطی ناشی از رهاسازی این مواد در محیط زیست می‌شود. کود‌های دامی دارای معایبی از نظر کاربرد مستقیم در کشاورزی هستند که مهمترین آنها آلودگی به تخم علف‌های هرز، حشرات و عوامل بیماری‌زای گیاهی است که پس از مصرف در انواع کشتها، آنها را با مشکلات بسیار مواجه می‌کند.

تکنیک استفاده از کرم‌‌های خاکی برای از بین بردن مواد زائد آلی و تبدیل آنها به یک کود بیولوژیک مفید امروزه در جهان بسیار متداول شده است. به گونه‌ای که در سرتاسر جهان میلیون‌ها نفر از این طریق ارتزاق کرده و درآمدشان وابسته به آن است. صنعت پرورش کرم پروتئینی تا حدی پیشرفت کرده است که برخی از شرکت‌ها به صورت اختصاصی تنها بر روی ساخت و تولید وسایل و ابزار مربوط به این صنعت فعالیت می‌کنند. بدین معنی که شرکت‌هایی مانند Vermico سازنده انواع ابزارهایی هستند که یک پرورش دهنده کرم به آنها نیاز داشته و این وسایل از اندازه کوچک برای فعالیت‌‌های آپارتمانی تا اندازه بزرگ و صنعتی برای فعالیت‌‌های مربوط به مجتمع‌‌های بازیافت متفاوت است. برخی از شرکت‌ها تنها تولیدکننده انواع کرم‌‌های خاکی هستند و برخی از شرکت‌ها برای صادرات و واردات محصولات مرتبط با این صنعت فعالیت می‌کنند. تمامی این مطالب حاکی از این است که یک صنعت با تمامی صنایع و فعالیت‌‌های وابسته به آن می‌تواند در ایران پایه‌گذاری شده و با حمایت دولت و مسئولین این صنعت مولد اشتغال برای بسیاری از بیکاران بخصوص دانش‌آموختگان دانشگاهی رشته‌‌های متفاوت است. صنعت تولید کرم پوسال و پرورش کرم خاکی در ایران چندسالی است که به همت برخی از محققین و اساتید دانشگاهی معرفی شده است و برخی از دستگاه‌‌های اجرایی همانند وزارت جهاد کشاورزی در معرفی و ترویج آن نقش بسیار موثری داشته‌اند. در این طرح با استفاده از کرم‌‌های خاکی، کمپوست استحصال شده از کود دامی مورد استفاده قرار گرفته و از این توده حجیم و کم‌ارزش، یک کود آلی با کیفیت بسیار بالا بدست خواهد آمد که برای استفاده در زمین‌‌های زراعی و باغات بسیار مفید خواهد بود. به عبارتی دیگر با استفاده از تکنیک کرم‌‌های خاکی از کود‌های دامی یک کود آلی بنام کرم پوسال تولید می‌کنند که عاری از هر گونه بذر علف هرز و انگل‌‌های گیاهی بوده و همچنین از نظر ویژگی‌‌های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک با کود گاوی بسیار متفاوت است. بازیافت و فرآوری پسماندها و ضایعات کشاورزی از جمله کود دامی سبب رفع مشکلات زیست‌محیطی ناشی از رهاسازی این مواد در محیط زیست می‌شود. کود‌های دامی دارای معایبی از نظر کاربرد مستقیم در کشاورزی هستند که مهمترین آنها آلودگی به تخم علف‌های هرز، حشرات و عوامل بیماری‌زای گیاهی است که پس از مصرف در انواع کشتها، آنها را با مشکلات بسیار مواجه می‌کند. دومی کمپوست علاوه بر آنکه از این نقطه‌نظر بسیار سالم است دارای ویژگی‌‌های دیگر است که عبارتند از:

1- ظرفیت نگهداری بالای آب را دارد.
2-عاری از عناصر سنگین آلاینده محیط زیست است.
3-در مقایسه با کود دامی فاقد بو است.
4- استفاده آن در محیط‌‌های مسکونی، پارک‌ها و فضای سبز
5-غنی‌تر بودن نسبت به کود دامی
6- کاربرد این کود بسیار آسان است.
7-استفاده از محصولات بیولوژیک برای کشت انواع محصولات و گیاهان تزئینی
8-فرآوری این نوع کود در هر نوع آب و هوائی امکان‌پذیر است.
9- ایجاد اشتغال و کارآفرینی
10-نیاز به سرمایه‌گذاری و تجهیزات زیادی ندارد.
11-تولید محصولات زراعی ارگانیک با استفاده از این نوع کود
12-حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از استفاده کود‌های شیمیائی در طبیعت

 

دانلود طرح توجیهی کامل تولید کرم پروتئینی و کرم پوسال از کود دامی 

فرمت پی دی اف pdf - حجم فایل : 627 کیلوبایت

طرح توجیهی پرورش کرم پروتئینی و تولید کرم پوسال از کود دامی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

مطالب مرتبط

برچسب ها: بازیافت, فرآوری, پسماند, ضایعات, کشاورزی, طرح توجیهی پرورش کرم پروتئینی, طرح توجیهی, کود حیوانی, کرم پوسال, کود دامی