استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع -  karanesh.com جامع ترین سایت کسب و کار ایران - بلامانع است.

 

 

یک پروتئین کامل و جایگزین فوق العاده و ارزان به جای گندم

 تقاضا برای کینوا به شدت در سال های اخیر افزایش یافته است. آقای جو لوین متخصص برجسته تغذیه دستور العمل راهنمایی پخت و پز و تغذیه ای این محصول دانه مانند جدید را توضیح می دهد.

 

 

مقدمه ای برای کینوا
 کوینولا، تلفظ "کینو- آ " یک جایگزین مهم و ارزان به جای غلات  دانه ای نشاسته دار می باشد. دو نوع کینوا وجود دارد: قرمز، سفید، کرم . هر سه نوع کمی تلخ هستند و هنگامی که پخته می شوند متورم شده و کمی سفید و نرم می شوند.
برای هزاران سال در جنوب امریکا (پرو، شیلی و بولیوی) کشت شده است است، کینوآ رژیم غذایی اصلی اینکاها و فرزندان آنها را تشکیل داده بود. در سال های اخیر در بریتانیا و ایالات متحده به عنوان یک جایگزین مهم نسبت به بلغور گندم و بلغور آفریقایی و برنج معرفی شده است. هر چند که اغلب کینوآ نقش شبیه به دانه(برنج) را در ظروف ایفا می کند، کینوآ در واقع از خانواده چغندر، برگ چغندر و اسفناج است.
نکات برجسته تغذیه ای ...
سازمان ملل متحد سال 2013 را "سال بین المللی کینوآ" را به خاطر محتوای بالای مواد مغذی به اعلام کرد.
 کینوآ با دو برابر برنج یا جو پروتئین دارد ، همچنین منبع بسیار خوبی از کلسیم، منیزیم و منگنز است و نیز دارای سطح خوبی از چند ویتامین های B، ویتامین E و فیبر در رژیم غذایی می باشد.
 
دانه کینوآ در اثر پخت نرم شده و به رنگ کرم تبدیل می شودو در مقابل خرد شدن مقاوم است. عطر و طعم دلچسبی دارد، هم برای صبحانه (به عنوان یک غلات)، ناهار (به عنوان یک سالاد) یا شام (به عنوان بخشی از یک وعده)به کار می رود.
کینوآ از تمام دانه ها کمتر آلرژی زا است ، و آن را به یک انتخاب فوق العاده و ارزان تر نسبت به  گندم یا گندم سیاه می نماید، کینوآ شامل تمامی اسید آمینه های ضروری و یک منبع کاملی از پروتئین است. بنابراین یک انتخاب عالی برای دریافت پروتئین به اندازه کافی در رژیم غذایی گیاهخواران می باشد .
یک وعده 100g از کینوآ شامل:
    

 

7 گرم فیبر 64 گرم کربوهیدرات 6 گرم چربی 14 گرم پروتئین 378 کالری


کینوآ غذای گیاهی ضد التهاب قوی است که آن را به طور بالقوه برای سلامتی انسان در پیشگیری و درمان بیماری مفید می باشد. کینوآ در مقایسه با غلات رایج، دارای محتوای بیشتری  از چربی اشباع نشده (اسید چرب امگا )3 برای سلامت قلب می باشد.
به عنوان یک پروتئین کامل، کینوآ شامل تمامی 9 اسیدهای آمینه ضروری نادر  از جمله لیزین و ایزولوسین اسید  می باشد که بسیاری از دانه های دیگر فاقد آن هستند. به طور طبیعی کوینولا در رژیم غذایی دارای فیبر بالا و کربوهیدراتی است که به آرامی هضم می شود.
نحوه نگهداری:
رطوبت می تواند روی کیفیت دانه های کینوآ تاثیر منفی داشته باشد بنا براین اطمینان حاصل شود هیچ پارگی یا سوراخی در بسته  بندی هنگام خرید وجود نداشته باشد . جهت ذخیره و نگه داشتن آن در ظرف مهر و موم شده در یک محل خشک و خنک می توانید برای چند ماه نگهداری نمایید.
روش پخت:
 وقتی کینوآ را جوشاندید ، ترکیبات (ساپونین) که پوشش دانه ها بودند ایجاد کف روی آب می کنند. ترکیبات ساپونین ، کینوا را دارای کمی طعم تلخ می کند. بهترین کار این است که هر گونه پوشش ساپونین کینوآ حذف شود. بنابراین قبل از پخت با قرار دادن آنها در یک غربال زیر آب سرد به طور کامل دانه ها را شستشو دهید. هنگامی که شما آن را به خوبی شستشو داده اید، می توانید آن را مانند برنج بپزید. در اثر  پخت دانه ها تا چند برابر اندازه اصلی رشد خواهند کرد.
 
ملاحظات کشت کینوآ:
تولید کینوآ بحث های زیادی را در سال های اخیر بوجود آورده است. از آنجا که افزایش سریع در تقاضا، هزینه های داخلی تولید را نیز به شدت افزایش داده است، تا جایی که جمعیت محلی کشور آند با واردات مواد غذایی ارزان قیمت و بی کیفیت قادر به تهیه آنها بودند و از آنها مصرف می کردند. زمین هایی که در گذشته   محصولات متنوع بسیاری در آنها رشد می کرده در حال حاضر به کشت  کینوآ اختصاص یافته است. 

 

 
آیتم های اجباری
سلامت کامل اجباری است

کینوا ...همیار سلامتی

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

مطالب مرتبط

برچسب ها: کینوآ, کینوا, کوینولا, غلات, برنج اینکا ها, خانواده چغندر, خانواده اسفناج