استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع -  karanesh.com جامع ترین سایت کسب و کار ایران - بلامانع است.

  • نصاب سیستم‌های خورشیدی فتوولتاییک

 نصاب سیستم‌های خورشیدی فتوولتاییک

حرفه،درآمد و آموزش اطلاعات

نصاب سیستم‌های خورشیدی فتوولتاییک چه کار می‌کنند

نصاب فتوولتاییک (PV) که معمولا به آنها نصاب PV  گفته می‌شود، وظیفه متصل کردن، نصب یا تعمیر سیستم های پنل خورشیدی سقفی یا در سایر مکانها دارند.

وظایف نصاب سیستم های خورشیدی فتوولتاییک

نصاب PV به طور معمول از فرایند زیر پیروی می‌کنند

  • پیکربندی سیستم PV بر اساس نیاز مشتری و شرایط محیطی

  • نصب ماژولهای سولار، پنل ها و استراکچر سیستم بر اساس استاندارد

  • اتصال پانل ها به شبکه برق

  • اعمال تست های آب و هوایی در هنگام نصب

  • راه اندازی و تست سیستم PV به منظور بررسی عملکرد

  • انجام تعمیرات دوره ای سیستم PV

 

نور خورشید یک منبع انرژی سازگار با محیط زیست است. نور خورشید، از طریق پانل های فتوولتائیک به برق تبدیل می‌شود. پیشرفت های اخیر تکنولوژی هزینه استفاده و بهره برداری از آن را به عنوان منبعی با دوام برای محیط های کسب و کار و مسکونی کاهش داده است.نصاب سیستم های PV بایستی این تجهیزات را در محل مناسب نصب کنند.

 

نصاب PV از بسیاری ابزار های دستی برای نصب سیستم استفاده می کنند، آنها اغلب از آچار، اره، پیچ گوشتی برای اتصال پانل ها و نصب آنها در فریم ها ، سیم کشی، و سازه پشتیبان استفاده میکنند.

بسیاری از افرادی که تازه وارد این حرفه شده اند کارهایی مانند نصب سازه های پشتیبان پانل ها و اتصالات مکانیکی آن را انجام می‌دهند و نصب سیستم های الکتریکی را به افراد با تجربه واگذار می‌کنند.

بسته به شرایط قرارداد کار و قوانین ممکن است سیستم خورشیدی به شبکه متصل باشد که این موضوع باید توسط تکنسین برق انجام شود .پس از نصب، بررسی عملکرد الکتریکی سیستم مانند قطب بندی، سیم کشی اتصال به زمین و یکپارچگی سیستم و همچنین تعمیر و نگداری از آن بسیار مهم است.

محیط کاری برای نصابان سیستم فتوولتاییک

نصب سیستم خورشیدی  در سال 2014 حدود 5900 شغل ایجاد کرده است که بیشترین موارد استخدام عبارتند از:

  • لوله کشی، گرمایش،تهویه مطبوع

  • پیمانکار برق و سایر پیمانکاران نصب و سیم کشی

  • سیستم های قدرت و خطوط انتقال پیام و تجهیزات و لوازم استقرار مکانیکی(استراکچرها)

 

از آنجایی که سیستم هایPV نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند، بیشتر نصاب ها بایستی در محیط آزاد کار کنند. نصب مسکونی در پشت بام‌ها و اتاق های زیر شیروانی و خزیدن در مکان های باریک برای اتصال پانل ها به شبکه برق اجتناب ناپذیر است ولی نصب پانل ها در مزارع خورشیدی فقط بر روی زمین انجام می‌شود و بایستی پانل ها را روی قاب های مخصوص آن نصب کنند.

نصاب های PV ممکن است به صورت تنها یا همراه با یک تیم کار کنند ولی نصب یک آرایه از پنل ها نیاز به همکاری پیمانکاران سقف و برق کار می باشد.

نصب کننده های PV باید به شهر های مختلف سفر کنند و نصاب های سیستم مسکونی احتمالا باید هر روز در شرایط مختلفی کار کنند.

جراحات و بیماری ها

نصاب فتوولتاییک در معرض خطر افتادن از نردبان و سقف قرار دارد، شوک الکتریکی، سوختگی از مواد و لوازم داغ در هنگام نصب یا تعمیرات وباید از تجهیزات ایمنی کار در ارتفاع استفاده نماید.

برنامه کاری نصاب PV:

تقریبا تمام نصابان سیستم فتوولتاییک به صورت تمام وقت کار می‌کنند که ممکن است در ساعاتی از شب یا تعطیلات آخر هفته باشد و ممکن است برای رسیدگی به شرایط اضطراری به تماس های تلفنی پاسخ گو باشند و بدان معنی است که آنها به طور رسمی کار نمی‌کنند ولی در صورت لزوم در دسترس هستند.

چگونه یک نصاب فتوولتاییک بشوم؟

باید آموزش های لازم در این خصوص را ببینید، در اطراف محل زندگی خود جستجو کنید و مراکز آموزشی مانند فنی و حرفه ای را بیابید

آموزش نصاب سیستم فتوولتاییک

برخی از نصابان دوره ها و کلاسهایی را برای یادگیری نصب طی می‌کنند که دوره ها از مطالب پایه ایمنی ، دانش فنی تا طراحی سیستم PV  را در بر می گیرد که این دوره ها ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد.می توانید از آموزشهای اینترنتی هم استفاده کنید.

آموزش نصب فتوولتاییک:

برخی از نصاب های PV از کار در کنار نصابان با تجربه آموزش می بینند زمان آموزش معمولا از بین 1 ماه تا 1 سال متغیر است و عموما طی آن در مورد ایمنی و استفاده از ابزارها و تکنیک های سیستم خورشیدی اطلاعاتی به دست می آورند.

تولید کنندگان سیستم های خورشیدی آموزش های ویژه ای در مورد محصول ارائه می دهند که چنین آموزش هایی معمولا شامل یک مرور کلی سیستم و تکنیک های نصب مناسب محصولات تولید کننده می شود.

ویژگی های مهم برای نصب کننده های فتوولتائیک خورشیدی

مهارت های مشتری مداری که نصاب پانل مسکونی باید در خانه های مشتری کار کند و در نتیجه کارگران باید حرفه ای بودن را حفظ کنند و کار را به موقع انجام دهند.

جزئیات گرا بودن نصب کنندگان PV باید به دقت در هنگام نصب دستورالعمل ها را دنبال کنند. اگر آنها این کار را نکنند، سیستم ممکن است به درستی کار نکند.

مهارت های مکانیکی، نصب کنندگان PV با تجهیزات الکتریکی و مکانیکی پیچیده کار می کنند. آنها باید بتوانند ساختارهای پشتیبانی کننده پانل های PV را در جای خود قرار می دهند و به طور صحیح پانل ها را به سیستم الکتریکی وصل کنند.

استقامت فیزیکی نصاب PV معمولا نیاز به حمل پانل و دیگر تجهیزات سنگین هستند. هنگام نصب پانل های روکش، کارگران ممکن است چندین بار احتیاج به بلند کردن نردبان در طول روز داشته باشند.

قدرت فیزیکی، نصب کننده های PV اغلب باید تجهیزات سنگین، قطعات و ابزار را جا بجا کنند. کارگران باید به اندازه کافی قوی باشند تا پانلهایی که تا 25 کیلو وزن دارند، بلند کنند.

تجربه کاری در یک حرفه مرتبط:

تجربه در ساخت و ساز ممکن است زمان آموزش کارکان جدید را کوتاه کند. به عنوان مثال، کارگران با تجربه به عنوان یک متخصص برق، سقف ساز، نجار، یا کارگر معمولا قبلا متوجه می شوند و می توانند وظایف ساختمانی اساسی را انجام دهند.

علاوه بر این، کسانی که با کارهای الکتریکی مانند برق کاری آشنا هستند، مانند پیمانکاران دارای تجربیات بسیار ارزشمندی هستند.

مجوزها، گواهینامه ها و ثبت نام

صدور گواهینامه می تواند حرفه ای و دانش پایه PV را به کارفرمایان نشان دهد. برای واجد شرایط بودن، نصاب باید حداقل 58 ساعت آموزش پیشرفته PV را در یک سازمان معتبر و همچنین دوره ایمنی ساختمانی 10 ساعته از طریق مراکز مربوطه طی کنند.

چشم انداز کار برای نصب کننده های فتوولتائیک خورشیدی:

نصب کننده های فتوولتائیک خورشیدی (PV)، اغلب به نام نصاب های PV، پیش بینی می شود که از سال 2014 تا سال 2024، 24 درصد رشد داشته باشند که بسیار سریعتر از میانگین برای همه مشاغل است. با این حال، به دلیل اینکه اشتغال کوچکی است، رشد سریع ممکن است فقط در حدود 1400 شغل جدید در طی دوره 10 سال آینده حاصل شود.

انتظار می رود که گسترش و پذیرش نصب پنل های خورشیدی شغلی جدید ایجاد کند. از آنجایی که هزینه پانل‌های PV و کمربندی همچنان کاهش می یابد، انتظار می رود که بیشتر خانوارهای مسکونی از این سیستم ها استفاده کنند و در نتیجه تقاضای بیشتری برای کارگران که آنها را نصب می کنند، باشد.

چشم انداز بلند مدت، با این حال، به شدت وابسته به مشوق های دولتی، هزینه و بهبود مستمر پانل های PV است. کشورهایی که انگیزه هایی برای کاهش هزینه های سیستم های PV ارائه می دهند تقاضای بیشتری برای نصاب ها ایجاد می کنند. انگیزه های مشترک شامل تخفیف های مالیاتی، یارانه های مستقیم، دستورالعمل های خرید انرژی تجدید پذیر و حسابداری خالص می باشد.

فرصت های شغلی تاسیسات خورشیدی فتوولتائیک

نصب کنندگان PV که دوره ای را در سیستم های فتوولتائیک در دانشکده فنی می گذرانند، بهترین فرصت های شغلی را دارند. افرادی که دارای کارآموزی یا تجربه برق کاری می‌باشند نیز فرصت های شغلی بسیار خوبی خواهند داشت. تکنسن های با تجربه در زمینه مشاغل ساخت و ساز، مانند کارگران، سقف سازان و نجارها، فرصت های شغلی بهتر را نسبت به افرادی که تجربه ساخت و ساز ندارند، داشته باشند.

پیش بینی های استخدامی برای نصب کننده های فتوولتاییک خورشیدی، 2024-2014

عنوان شغلی

اشتغال در سال 2014

اشتغال پیش بینی شده، 2024

تغییر، 2014-24

درصد

تعداد

نصب کننده های فتوولتائیک خورشیدی

5900

7400

24

1400

 

 

 

 

 

 

منبع این مطلب

نصاب سیستم‌های خورشیدی فتوولتاییک

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

مطالب مرتبط

برچسب ها: فتوولتاییک, برق خورشیدی, پانل های خورشیدی, PV, نصاب فتوولتاییک, نصب فتوولتاییک, آموزش فتوولتاییک